• 1 Oferta edukacyjna - klasa A
  Klasa Ia (2019-2020) - politechniczna z programem autorskim: „ Wspomaganie projektowania inżynierskiego”, realizuje rozszerzoną podstawę programową w zakresie: matematyki, fizyki, informatyki, j. angielskiego.
 • 2 Oferta edukacyjna - klasa B
  Klasa Ib (2019-2020) - humanistyczna z programami autorskimi: „Elementy filozofii”„J. łaciński dla humanistów”, realizuje rozszerzoną podstawę programową w zakresie: języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie.
 • 3 Oferta edukacyjna - klasa C
  Klasa Ic (2019-2020) - europejska z programem autorskim: „Elementy realioznawstwo”, realizuje rozszerzoną podstawę programową w zakresie: geografii, wiedzy o społeczeństwie, języka angielskiego.
 • 4 Oferta edukacyjna - klasa D
  Klasa I D (2019-2020) - medyczno-przyrodnicza z programami autorskimi „J. łaciński dla przyrodników” oraz "W świecie mydła i pachnidła", realizuje rozszerzoną podstawę programową w zakresie: biologii, chemii, j. angielskiego.
 • 5 Nasza szkoła
  Nasze liceum znajduje się w centrum miasta, na ulicy Deotymy 15a, nieopodal ratusza.
baner
 
 
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ZBIGNIEWA HERBERTA w Słupsku jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2019".

Home

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w V LO

„… nie jesteśmy żadna bandą” - inscenizacją ukazującą dzieje V Wileńskiej Brygady AK i jej dowódcy Zygmunta Szendzielarza – „Łupaszki” uczniowie V LO im. Zbigniewa Herberta w Słupsku uczcili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kolejne strofy wiersza M. Hemara „Spowiedź” były poetyckimi komentarzami do scen ukazujących zmagania uczniów z trudnym tematem obecności „Łupaszki” i innych Żołnierzy Wyklętych w świadomości polskiego społeczeństwa. Przez lata nie wolno było nic mówić na ten temat. Ci ludzie oddali dla nas życie, a my nie mogliśmy im za to podziękować. Teraz mamy taką możliwość - uzasadnia sens swojego udziału w wydarzeniu Natalia Adamkiewicz – mogliśmy przeczytać nazajutrz po przedstawieniu w artykule ks. W. Parfianowicza Historia żołnierzy wyklętych jest tragiczna, a dla niektórych też kontrowersyjna. Ci ludzie zostali jednak zhańbieni przez poprzedni system. Była to polityka zapominania i wytykania ich palcami. To trudny temat – przyznał Michał Kubiak – ale udział w wydarzeniu otworzył mi drzwi do historii powojennego podziemia (całość http://koszalin.gosc.pl/doc/4534646.Nie-tylko-marsze ).

Jak zawsze mocną stroną przedstawienia była oprawa muzyczna przygotowana samodzielnie przez uczniów. Soliści - Paulina Łaga, Ringo Todorović, Magda Sobierajska, Roksana Białek, Kinga Łozińska, Zuzia Łyszyk, Natalia Adamkiewicz – wykonali utwory w większości mniej znane, ukazujące kolejne losy Niezłomnych Żołnierzy. Ponadto wystąpili: Michał Kubiak, Krzysztof Kiczek, Eryk Sobiecki, Paweł Binkowski, Hania Dobkowska, Oliwia Bielska, Bartek Kowalczyk, Dorian Grzeszczak, Marta Macherauch, Dominika Dąbek, Ewelina Moga, natomiast za prezentację multimedialną odpowiedzialny był Szymon Frankowski, a za nagłośnienie Michał Chmielowiec.

Scenariusz opracowała p. Joanna Janusiak, nad realizacją całości czuwały też panie Katarzyna Góra i Magdalena Chamera.

Ponadgodzinną inscenizację nasi uczniowie dwa razy. Najpierw zobaczyli ją koledzy i koleżanki ze szkoły, a następnie mieszkańcy Słupska. Z zaproszenia skorzystało kilkadziesiąt osób.

 

Copyright © 2019. V LO w Słupsku Rights Reserved.